Press "Enter" to skip to content

Üniversite Öğrencileri İçin Ücretsiz Yazılımlar

Bu yazımda sizlere üniversite öğrencilerinin ücretsiz edinebileceği yazılım ve paketlerden bahsedeceğim. Öncelikle bu yazılım ya da paketleri temin edebilmek için gerekli olan en önemli şey “edu.tr” uzantılı mail adresi. Aşağıda vereceğim çoğu site, direk mail adresinizle ürünlerini size ücretsiz sunuyor. Ancak bazılarında eğer okulunuz kayıtlı değilse, sisteme öğrenci belgesi yüklemeniz gerekebilir.Mail adresinizi bilmiyorsanız okulunuzun öğrenci işleriyle iletişime geçebilirsiniz.  Başlayalım:

 

1.Microsoft Imagine

Microsoft’un bize sunmuş olduğu bu platformda, öğrenciler için ücretsiz işletim sistemleri ve geliştirici araçları bulunmakta. Siteye girdikten sonra, Downloads sekmesi altında My School’s Webstore’u tıklayarak, okulumuzu aratıyoruz. Eğer okulumuz kayıtlıysa pek bir şey yapmamıza gerek yok, öğrenci mailimizle kaydolup, ücretsiz yazılımlara erişebiliyoruz. Ancak okulumuz kayıtlı değilse, öğrenci olduğumuzu doğrulamak için sisteme öğrenci belgemizi yüklememiz gerekiyor. Siteye buraya tıklayarak erişebilirsiniz. İçerisinde Win10, Win8.1, Visual Studio’nun tüm sürümleri, SQL Server sürümleri bulunmakta. Birçoğunuz için yararlı olacağını düşünüyorum.

2.Github Education Pack

Yazılımla uğraşan arkadaşların çoğu Github’ı duymuştur. Github education pack içerisinde DigitalOcean 50$ promosyon kodundan, 1 senelik “.me” uzantılı alan adına kadar bir çok güzellik barındırıyor. Yapmamız gereken bu link üzerinden kayıt olup, paketimizi temin etmek. Daha sonra paket içerisinde bulunan uygulamaları farklı farklı kullanabiliyoruz. Bazı sitelerde 1 senelik ücretsiz kullanım sağlayabilirken, bazılarında 3 ay gibi bir süre olabiliyor. Kendi sunucusunu kurup biraz uğraşmak isteyenler için DigitalOcean 50$ kodu gayet yararlı. Şiddetle tavsiye ediyorum. DigitalOcean

3.Autodesk Uygulamaları

Mühendislik okuyan arkadaşların AutoCAD ile haşır neşir olduğunu düşünüyorum. Yine aynı şekilde öğrenci mailimizle bu link üzerinden siteye kayıt olup, 3ds Max, Maya, AutoCAD gibi bir çok uygulamayı ücretsiz 3 senelik temin edebiliyoruz.

4.Jetbrains IDE

Python’dan PHP’ye birçok geliştirme aracına sahip olan Jetbrains firmasının ürünlerini, bu link üzerinden öğrenci mailimizle kaydolup ücretsiz edinebiliyoruz. Özellikle Python geliştiricileri için, PyCharm’ı şiddetle tavsiye ediyorum. Gayet kullanışlı ve güzel tasarlanmış bir IDE.

 

Yazıda bahsettiğim gibi, öğrenciyken ücretli uygulamaların çoğuna ücretsiz erişebiliyorsunuz. Eğer halen kullanmaya başlamadıysanız, elinizdeki “edu.tr” uzantılı mail adresini iyi değerlendirmenizi öneririm. Okuduğunuz için teşekkürler.

 

5. Açıköğretim Office 365

Açıköğretim okuyan arkadaşlar için, Anadolu Üniversitesi’nin şöyle bir uygulaması var. Office yazılımını nasıl edinebileceğiniz detaylı şekilde anlatılmış. Bu linkten ulaşabilirsiniz.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *