Press "Enter" to skip to content

MATLAB (MATrix LABoratory) – Bölüm 2

Bu bölümde MATLAB kullanarak birkaç alan ve çevre hesabı yapalım istiyorum. Aynı zamanda bölümü komut penceresi ekranından değil, arayüzde bulunan “New Script”i seçerek script dosyası üzerinden işleyeceğiz.

Öncelikle ekranı açabilmek için programda New Script yolunu izleyerek, yeni bir dosya oluşturulmasını sağlıyoruz.

Arayüz

 

Daha sonra karşımıza gelen ekranda, istediğimiz kodları yazacağız. Ve oluşturduğumuz dosyayı kaydettikten sonra, bu dosyaları daha sonra kullanabileceğiz, hatta yeri geldiğinde başka işlerimizde fonksiyon çağırma amaçlı kullanabileceğiz.

 

Matematiksel işlemler, yorum satırı ekleme gibi başlıklar yerine, bir bölümde özet olarak hepsinden bahsetmeyi daha uygun buldum. Ancak yazının sonuna ya da başına içerdiği konuları da ekleyebilirim.

Yazdığımız kodu çalıştırmak için, yukarıdaki menüden Run kısmına basıyoruz.

Gördüğünüz üzere MATLAB kullanırken, iki adet % işareti kullanarak yorum satırı oluşturabiliyoruz.
Kodda önemli olarak değinmek istediğim bir kısım da, aşağıdaki görselde gördüğünüz üzere programın bize verdiği çıktıda, r1’in değeri gözükmemekte. Ancak bu değer workspace’de saklanmaya devam ediyor. Yani ben programın çıktısında kafa karışıklığı yaratacak bir sürü değer görmek istemiyorsam, noktalı virgül ekleyerek bu problemi halledebiliyorum.

Çemberin Alan ve Çevre Hesabı

 

Programın başında bulunan clc ve clear all komutlarının kullanımı ise şu şekilde oluyor, clc komut penceresini, clear all ise çalışma alanı yani workspace kısmını temizliyor.

Bölüm 2’yi de bu şekilde bitirmek istiyorum. Elimden geldiği kadarıyla hergün bir bölüm eklenecek. Basitten karmaşığa devam edeceğiz ancak hangi sırayla aktaracağıma dair net bir plan oluşturmadım.Ancak devam edecek bölümlerde daha karmaşık işlere gireceğimden emin olabilirsiniz. Umarım hoşunuza gidiyordur, okuduğunuz için teşekkür ederim.

 

Bölümün içerdiği konular:

-Script Oluşturma
-Çemberin Alan ve Çevre Hesabı Uygulaması
-clc ve clear all Komutları
-Yorum Satırı Ekleme

 

Aklınıza takılan birşey olursa lütfen sormaktan çekinmeyin.
Benimle iletişime geçin:

 

 

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *