Press "Enter" to skip to content

MikroC Akvaryum Kontrolü Projesi

Öncelikle herkese merhabalar. Blogun açılışını ders için yapmış olduğum temel-orta düzey bir projeyle yapıyorum. Bu yazımda sizlere, yapacağınız projelerde referans olması ve takıldığınız noktalarda yardımcı olabilmesi amacıyla, Microprocessors dersi için yapmış olduğum Akvaryum Kontrolü projemden bahsedeceğim.

Projenin ismi Akvaryum Kontrolü fakat bu sensör ağıyla birlikte proje birçok alanın kontrolü için kullanılabilir durumda. Çünkü içerisinde sıcaklık ve ışık sensörü gibi iki tane kullanımı basit sensör var. Bu sensörlerin kullanımıyla birlikte led ve fanlara hakim olacağız. Ancak tabi ki proje bir fan ve bir ledin kullanımından ibaret değil. Projeyi paylaşmaktaki amacım daha çok, LCD Ekranı, KEYPAD’i yaptığımız bir projeyle nasıl efektif kullanırız? Nasıl görsel açıdan daha iyi hale getiririz? Projeyi nasıl dikkat çekici yaparız? Benim bu sorulara cevabım içinde programın otomatik ve manuel çalışma modunun bulunduğu bir menü eklemek oldu. Otomatik modunda haliyle kullanıcı modu seçmekten başka bir işlem yapmıyor, manuel moduna geçilirse, kullanıcı aynı zamanda referans değerlerini de belirliyor.

Daha sonra basit bir if koşuluyla, arzu edilen sıcaklık ve ışık değerlerimize göre fanların ve ledlerin kontrolü yapılıyor. Genel olarak proje bundan ibaret. Menü kısmını süslemek için aynı zamanda en başta kullanıcıların dil seçimi yapmasını sağlayabilirsiniz.

Proteus şematiği ve mikroC kodlarını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

AquariumController

Proje videosu:

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *